Zadbajmy o przyrodę w mieście w ramach BBO
Do 20 kwietnia trwają konsultacje Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Przedstawiamy uwagi dotyczące zgłaszania i opiniowania projektów BBO. Zmiany klimatyczne wymagają od nas skutecznej adaptacji, która pozwoli na utrzymanie satysfakcjonującego poziomu jakości życia mieszkańców naszego miasta.
Nasze uwagi
- Projekty zgłaszane do BBO powinny uwzględniać ochronę istniejącej zieleni. Projekty, których realizacja wiązać się będzie z uszczerbkiem istniejącego zadrzewienia bądź siedlisk, powinny być zweryfikowane negatywnie. Każda realizowana inwestycja powinna w założeniu zakładać pozostawienie w formie nietkniętej istniejącego drzewostanu.
- Niezbędne jest przywrócenie rdzennego paradygmatu rewitalizacji w przypadku terenów zielonych. Rewitalizacja sugeruje „przywrócenie wartości” podczas gdy działania związane z inwestycją powodują najczęściej zubożenie przyrodnicze.
- Szczególną uwagę należy zwrócić na duże drzewa. Przypominamy o konieczności ustanowienia standardu ochrony drzew i stosowania go podczas realizacji prac w ramach inwestycji.
- Opiniowanie projektów BBO powinno zwracać uwagę na problem zanieczyszczenia światłem. Brak ciemności negatywnie wpływa na procesy organizmów żywych. Oświetlenie, jeśli jest potrzebne, należy prowadzić jak najdalej od drzew i ich korzeni.
- Podczas wstępnej weryfikacji projektów BBO, należy nagradzać wszelkie projekty, które zakładają wykorzystanie materiałów naturalnych, rodzimego pochodzenia, np. półprzepuszczalnych, mineralnych ścieżek.
- Projekty obejmujące działania nakierowane na ochronę zwierząt (np. łąki kwietne, hotele dla owadów, budki dla ptaków, domki dla jeży i inne) muszą być skonsultowane z odpowiednim specjalistą, który wyda pozytywną opinię o ich zasadności w danej lokalizacji.
By wziąć udział w konsultacjach trzeba wypełnić ankietę na stronie: bydgoskiekonsultacje.pl/bbo